Як освоїти економічну кібернетику?

Добридень. Навчаюся на освітній програмі “Економіка” - 2 курс. З кожним днем все більше зацікавлює кібернетика і я б хотіла в ній розвиватися, проте не хочеться кидати університет, оскільки навчаюся на бюджеті. Та й взагалі чи буде це раціонально кидати бюджет та суттєво переплачувати. Допоможіть, будь ласка, як можна вчинити? Може можна десь пройти курси аналогічного напряму чи якось на практиці самотужки вчитися?
Чи краще поки почекати і через декілька років вступити на магістратуру саме за цим напрямом? Але чи буде диплом котуватися однаково з тим, хто отримав бакалавра? Та і не хочеться ще чекати так довго.
І ще питання - чи сильно спливає кваліфікація в дипломі на отриману роботу? Чи можна займати ті ж посади,що і дипломований кібернетик, будучи лише економістом?
Дуже довго думаю над цими питаннями, буду вдячна за ваші відповіді

Получите диплом бакалавра, а зaтем в магистратуру поступите на “Экономическую кибернетику”. И, кстати, что “Экономика”, что “Экономическая кибернетика” - это всё специалность 051: Магістр, (051) Економіка, Денна, Харківський національний університет радіоелектроніки |

Более того, выпускникам специализации “Экономическая кибернетика” всё равно в дипломе напишут бакалавру “Бакалавр з економіки”: https://nure.ua/wp-content/uploads/Education_programs/2022/2022_bak_051_opp_eek.pdf , а магістру - “Магістр з економіки”: https://nure.ua/wp-content/uploads/Education_programs/2022/2022_mag_051_opp_ek.pdf

Але чому буде одна й та ж кваліфікація? Раніше ж наче додавалося “бакалавр з економічної кібернетики”.
Це виходить всі посади, які може займати кібернетик, може зайняти і економіст, якщо кваліфікація одна?

У 2015 році привели у відповідність перелік спеціальностей за якими здійснюється підготовка фахвців. Про затвердження переліку галузе... | від 29.04.2015 № 266

Як бачите не існує такої спеціальності “кібернетика”. Так само як не існує посади “кібернетиків”

1 Вподобання

наразі всі економісти, бухгалтери та фінансисти працюють в програмах. Розробляти які мають саме економісти. Це з розряду, коли бухгалтер підвідомчої організації приходить і каже, що їй програміст не може формули в екселі поставити, бо не знає як (а вона не вміє). На що я їй відповідаю, що звісно він не знає як, бо він не знає бухгалтерії, і не розуміє що вона від нього хоче.

Что же это за такой “тыжпрограммист”, который даже в ёкселе формулы составлять не умеет? Этому даже школьников учат на уроках информатики.

розставляти формули програміствміє. Не вміє бухгалтер. А програміст не знає які формули бухгалтеру потрібні. Він не добов’язаний знати, що КЕКВ 2200 має складатись із суми КЕКВ 2210, 2220 …, а при цьому КЕКВ 5000 має включати суму всіх КЕКВ крім тих за якими проходять захищені статті видатків. І це я лише про формули довідок. А в різній звітності свої формули і “приколи”.

да, і про бухгалтера я конкретного написала, а не про те, що всі бухгалтери не вміють екселем користуватись. А мої колеги-галузевики взагалі впевнені, що ексель - бухгалтерська програмка. Тому звіт на мон я, як економіст маю в них подивитись чому щось не так, і їм замертають. А вони просто примубрились у формі збити формули замість того аби відправити школі назад невірно заповнений звіт, де проставлено лише кількість в графу “всього” без розподілу на “в тому числі”.

То виходить для роботодавця не важливо, яка освітня програма вказана в дипломі - “Економіка” чи “Економічна кібернетика”?

А як зрозуміти яку професійну назву роботи я можу виконувати? За власними відчуттями?

І ще питання - як мені, як тій, хто хоче поглибитися в аналітику та інформатику, краще направити свій вектор навчання? Що Ви можете порадити?

В дипломі у вас все одно буде вказано спеціальність, а спеціальність - “Економіка”. А чи буде його цікавити освітня програма залежить лише від безпосереднього роботодавця. Для роботи Вам все одно знадобляться крім диплому навички. Можливо окрім навчанні в інституті розглянути можливість проходження навчання на якихось курсах, можливо пройти на якомусь підприємстві стажування. А на мігістратуру дійсно можна вступити як на іншу освітнь програму так і на іншу спеціальність взагалі. Може Ви захочете і знайдете в собі сили і взагалі на кібербезпеку вступите

1 Вподобання

Некоторым работодателям, бывает, вообще не важна специальность в дипломе! Ему достаточно, что у вас есть диплом! :wink:
Потому что “вышка” не просто дает знания - она “рихтует” разум и дает методы постигать новые знания. Потому и “высшее”: незаметно, на старших курсах студент (если, конечно не просто посещает занятия) ловит себя на том, что у него появляются интересы и понятия, которые не только неинтересны его ровесникам без вуза - некоторые смыслы им попросту незнакомы! Вообще. ) Слышал крылатую фразу: человек образованный ночей не будет спать из-за того, чего другой, необразованный, даже представить себе не может! :slight_smile:
Итак, с дипломом понятно - он должен быть! В любом случае, это характеризует вас тем, что ваши мозги не только умнее, но и гибче, и готовы принимать новое.

Теперь про кибернетику. У меня, программиста, сейчас начальница, тоже программистка - выпускница с дипломом экономиста и специальностью “экономическая кибернетика”. И когда ее при мне 10 лет назад брали на работу, она, выпускница со свежим дипломом, знала эксель и ворд, они написали пару практических на Си и знали, что если компьютер барахлит, то виноват не дисплей, а системный блок. Всё! :slight_smile: Ее проверили, что она знает, что такое компилятор и чем отличается электронная таблица от таблицы в документе - и взяли на испытательный срок.
И дальше ее учили месяц совершенно незнакомой системе, которой не учат в вузах, а потом она уже сама, на рабочем месте познавала прикладную систему уровня предприятия (SAP ERP) и уже через пару месяцев программировала на коммерческих проектах. А еще через 5 лет пришла новая “эпоха” в той системе, и теперь она не просто программист SAP - она фронтэнд-программист в SAP. Со стопроцентной востребованностью даже сейчас. Такому в вузе не научат и в дипломе не напишут… Такие времена - в ИТ входят не по специальности, а на мозгах и мотивации. А диплом подготавливает к этому входу.
Так что, раз вы поступили и - сейчас - уже не важно, что у вас будет написано в итоге в дипломе. Вы хотите в “кибернетику”, у вас есть базовые знания, и вас готовят под экономические информационные системы - этого достаточно.
Важны будут две вещи - мотивация и ориентация. Вы мотивированы идти в науку? Ведь кибернетика - это наука! Это придумывать новые теории и рисовать новые графы и блок-схемы. Ну или преподавать в вузе и ездить на симпозиумы. Диссертацию писать… )
Или, все же, вас интересует работа в ИТ? Т.е. прикладной аспект - работать на проектах и с информационными системами. Программировать, тестировать, фронтенд, бакенд, дизайн, интеграция, репортинг.
“Кибернетику” начали вставлять в экономику, когда начали считать экономику на ЭВМ, и выяснилось, что бухгалтера и экономисты страшно далеки от теории построения “денежных” систем на компьютерах. Банально - надо было срочно учиться настраивать и программировать специальные экономические программы, которые к тому времени появились. Ну а еще банальнее - в вузах начали учить будущих экономистов заниматься экономикой в экселе, а также в чем-то посолиднее :slight_smile: От 1С до SQL и Cobol, от ГОСТ до SOX. Вот и всё что дает экономическая кибернетика. Если вам туда - вы там все равно будете. Сейчас любая экономика в вузе - уже с “кибернетикой” )

Но если вы решили идти в ИТ - тут вам слово в дипломе не поможет. Поможет сам диплом, даже экономический. И - раннее вовлечение в отрасль.
Вузы не успевают за прогрессом в этой области, ни специальные, ни “родственные”. Выпускникам все равно надо готовиться сразу же начинать учиться новому. Выигрывают те, кто приступил еще на старших курсах. Банально, начал работать еще во время.
Так что не надо ничего менять в теперешней учебе. Надо - четко определить дальнейшую область приложения своих сил!

Я всегда говорю: высшее образование - это не хвастаться дипломом. Высшее образование - это про работу. Вам надо просто выбрать, где вы собираетесь, после вуза - работать.
Так что продолжайте постигать экономику. И определяйтесь не с названием, а с областью этой самой вашей будущей “кибернетики”. Там разных специализаций - сотни! :slight_smile: Выбирайте, пробуйте. Этому в вузе все равно не научат. Не успевают сами учиться )

2 Вподобання

Не можу залишити Вашу відповідь без коментара, оскільки саме від Вас її чекала.

Справа у тому, що і у нас заплановано близько 7-8 дисциплін, котрі певним чином пов’язані з кібернетикою (імітаційне моделювання, інформаційна безпека бізнесу, системи підтримки прийняття рішень, оптимізаційні методи та моделі, веб-дизайн та ін.). Але ж, порівнюючи з кібернетичними освітніми програмами, у них ще додаються більш технічні й математичні дисципліни, те ж саме програмування чи дослідження операцій, що читається 2 чи 3 семестри. До того ж у деяких вакансіях шукають саме кібернетиків (або ж ІТ-шників). Ну і університети вдало розрекламовують свої програми, перелічуючи 20+ можливих професій (теоретично, майже в два рази менше, ніж у мене). Тому я і засумнівалася у доцільності отриманування “звичайної” економічної освіти в наш цифровий час.
Але ваш тезис - “будь-яка економіка в університеті вже з кібернетикою” мені сподобався.

Також не уявляю - як можна самотужки потрапити до сфери “кібернетики” чи ІТ не маючи відповідного диплому? Велика частина вакансій, на жаль, вимагає технічну освіту(( Адже, якби Ваша керівниця мала диплом з фінансів, наприклад, то її, ймовірно, і не розглядали б для цієї посади. Хоча, правди заради, погоджуся, що найбільшу роль грає саме мотивація та особиста націленість.

Виходить, якщо мене цікавить якась із посад, то треба визначити вимоги для неї (прочитавши вакансії, наприклад) та самостійно прокачатися в них? Раніше і не замислювалася над цим, думала університет все потрібне дасть (або хоча б більшість потрібного) та направить.

Ви гарно мотивуєте, дякую Вам за настанови.

Студенти поступають на освітню програму, а не спеціальність.
Стосовно економічної кібернетики - це обов’язково буде вказано в дипломі.

Студенти вступають саме на спеціальність. Іноді освітню програму визначають вже після вступу, і можуть змінити після І курсу. Як це робиться в кпі.

1 Вподобання

Я поступала на управління фінансово-економічною безпекою. Яка у мене спеціальність, на Вашу думку?

Одна из тех, что в списке :wink:
А особенность специфической программы - это еще пара-тройка предметов дополнительно к общему учебному плану вашей специальности, который используется во всех вузах )

Ну це логічно. А яким фахівцем я є? Мені при вступі казали, що я поступаю на освітню програму, а не спеціальність. Скажем так, у декого в дипломі пише чітко: кваліфікація - вчитель фізики чи там фахівець з соціальної роботи, соціальний працівник, бла-бла. Тобто відразу бачиш, ким ти є. А у мене пише просто напрямок підготовки. Прикольно, а що він взагалі дає?